A foglalkoztatási programok megvalósításának szakmai támogatására „FoglalkoztaTárs – Társ a foglalkoztatásban” címmel kiemelt projektet valósítunk meg.
A projekt célja, szerepe a foglalkoztatási programok szakmai támogatásában, végrehajtásában:
Az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. alapítója a Magyar Állam képviseletében a Nemzetgazdasági Minisztérium, a cégbírósági bejegyzés kelte 2012. január 13. Az OFA nKft. közhasznú jogállású szervezet.
Az alapító okirat szerint a Társaság tartós közérdekű tevékenysége során a munkaerő piaci beavatkozásokhoz szolgáltat innovatív eszközrendszert, továbbá többletfoglalkoztatást, munkahelymegtartást eredményező folyamatokat generál és menedzsel, valamint a foglalkoztatás elősegítéséhez erőforrásokat fejleszt és közvetít, illetve részt vesz az Európai Szociális Alap, és az Európai Regionális Fejlesztési Alap által társfinanszírozott foglalkoztatási, foglalkoztatást elősegítő oktatási és képzési, foglalkoztatási rehabilitációs, munkaerő-piaci integrációs, továbbá a foglalkoztatási célú civil/nonprofit szféra fejlesztését szolgáló intézményfejlesztési és esélyegyenlőségi programok végrehajtásában.
A TÁMOP 1.4.7-12/1-2012-0001 „FoglalkoztaTárs – Társ a foglalkoztatásban” kiemelt projekt megvalósítási időszaka 2012. július 1- 2015. június 30. A projekt megvalósítására rendelkezésre álló forrás 700 millió Ft.
A kiemelt projekt célja, hogy a nemzeti és európai uniós foglalkoztatási stratégiákban kiemelt helyen szereplő nonprofit szektor fejlesztése, a foglalkoztatási potenciál és a munkaerő foglalkoztathatóságát növelő szolgáltatási funkciója javuljon. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) fent bemutatott hasonló törekvései és megvalósult programjai mind azt igazolták, hogy a foglalkoztatási projekteket megvalósító, kiemelten a foglalkoztatási célú non-profitszervezetek fokozott szakmai támogatása és megerősítése, valamint a helyi foglalkoztatási együttműködést, innovatív kezdeményezéseket és/vagy komplex (pl. tranzit jellegű) tevékenységeket megvalósító programok segítése a foglalkoztatási mutatókban is képes eredményeket hozni. Rendszerszinten azonban ezek az eredmények tovább javíthatóak, ha a szakmai támogatást értékelő-elemző tevékenység és visszacsatolás is kíséri.
A foglalkoztatás-fejlesztési programok eredményességének növelése érdekében a kiemelt projekt:
- a projektmegvalósító szervezetek szakmai támogatását,
- hálózatosodás elősegítését,
- tapasztalatok átadását,
- bevált modellek elterjesztését, rendszerszerű alkalmazását, intézményesítését vállalta.
A „FoglalkoztaTárs – Társ a foglalkoztatásban” projekt közvetlen célcsoportja:
- az innovatív kísérleti foglalkoztatási programokat megvalósító szervezetek,
- a tranzitfoglalkoztatási programokat megvalósító szervezetek,
- a foglalkoztatási megállapodás keretében együttműködő partnerségek tagszervezetei.
A kiemelt projekt közvetett célcsoportja:
- a foglalkoztatási programok szakmai, intézményi környezete,
- a környezetben működő elsődleges és másodlagos munkaerő-piaci szereplők, vállalkozások, munkaadók,
- a támogatott projektgazdákhoz hasonló célok mentén dolgozó nonprofit szervezetek,
- a foglalkoztatáspolitika formálásának fontosabb szereplői.
A projekt szakmai céljait kísérő és annak megvalósulását segítő szolgáltatási tevékenységeink közül a projektgenerálás során a potenciális pályázói kör felkeresése, körvonalazott projektjeik és szakmai tevékenységük megtervezése, együttműködő partnereik felkutatása és támogatása volt a cél.
A projektek megvalósítása során regionális munkatársaink segítségével projektmentorálást végzünk, egyedi vagy csoportos szervezésben folyamatos szakmai tanácsadási tevékenységet folytatunk, igény esetén szakterületi tanácsadókat biztosítunk a folyamatos ügyfélszolgálat mellett.
A kiemelt projekt tevékenységével kapcsolatos igények pontosítására, szolgáltatási kínálat meghatározására, a projektgazdák által igényelt szolgáltatási kosár tartalmának pontosítására szükségletfelmérést végzünk. A szükségletfelmérés eredményének függvényében kívánjuk a célcsoporti tudásbővítések tartalmát, módszerét meghatározni, és a programokat összeállítani.
A hálózatépítést szolgálja, és a hálózati együttműködést generálja, valamint a tapasztalatátadás, disszemináció színtere a különböző szakmai rendezvények sorozata: a „Nyitó - Open Space” konferencia – 2013. június 25-27., az összesen 3 alkalommal megrendezésre kerülő 1-1 napos Tematikus konferenciák, valamint az összesen 24 alkalommal megtartott illetve megtartani tervezett regionális szakmai műhelyek.
A kiemelt projekt feladata a fejlesztések eredményeinek visszacsatolása, a programok nyomon követése és folyamatos értékelése folyamatba épített értékelés eszközével, valamint egy fejlesztő munkát követően szakpolitikai ajánlások, javaslatok megfogalmazása. Az ajánlások és javaslatok a következő tervezési és projektvégrehajtási időszakra ad iránymutatást a hatékonyabb megvalósítás érdekében, a bevált modellek elterjesztése, rendszerszerű alkalmazása, intézményesítése révén.
A kiemelt projekt keretében tervezzük egy módszerkatalógus összeállítását, amely a fejlesztések eredményeinek széles körben, akadálymentesen elérhetővé tételével a felhasznált támogatások hasznosulását és a fejlesztések disszeminációját célozza meg.
Az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. alábbi két kiemelt projektje keretében tervez létrehozni egy „Tudástár”-at:
- a 2012. július 1-jén indult TÁMOP-1.4.7-12/1-2012-0001 azonosítószámú „FoglalkoztaTárs – Társ a foglalkoztatásban” kiemelt projekt a foglalkoztatási programok megvalósításának szakmai támogatására,
- a 2013. január 1-jén indult TÁMOP-2.4.3.E-13/1-2013-0001 azonosítószámú Kooperáció+ a „Szociális gazdaság és a munkaerő-piaci szolgáltatást nyújtó civil szervezetek kapacitásfejlesztését célzó programok megvalósításával összefüggő szakmai fejlesztések támogatására.
A „Tudástár” egy komplex szakmai adatbázis és az azt üzemeltető alkalmazás, mely alkalmas mindazon információk és gyakorlati tapasztalatok összefoglalására és rendszerezésére amelyeket a Társaság, illetve jogelődje szakmai tevékenysége során az elmúlt években felhalmozott, és amelyek hasznosak lehetnek – többek között – további foglalkoztatási programok megvalósításához.
Interaktív formában az interneten keresztül hozzáférhető alkalmazás és adatbázis információt ad hazai és uniós forrásból finanszírozott munkaerő-piaci programokról, és a programok keretében létrejött eredményekről, termékekről (kiadvány, módszertan, modell, szakmai ajánlás, szakmai elemzés/értékelés stb.).
A „Tudástárat” az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. folyamatosan tervezi fejleszteni és honlapján keresztül igyekszik a szakmai közvélemény számára hozzáférhetővé tenni, népszerűsíteni.
Módszertani fejlesztés területei
Innovatív foglalkoztatási programok
Foglalkoztatási megállapodások keretében megvalósuló programok
Tranzit- foglalkoztatási programok
Folyamatba épített értékelés
Az értékelési folyamathoz - bármely formáját alkalmazzuk - az az elvárás kapcsolódik, hogy összefüggéseket állapítson meg és támasszon alá, ezzel segítve a megvalósítók és döntéshozók munkáját. A folyamatba épített értékelés fejlesztő jellegű, tükrözi a megvalósítás folyamatát, választ ad az eredményesség és hatékonyság kapcsán felmerülő vagy más aktuális kérdésekre. Komplex szociális programok esetében maga az értékelés is összetett folyamat, a megfelelő kérdésfelvetés és a vizsgált területek gondos kiválasztása, valamint a rendszeres adatgyűjtés biztosítja azt, hogy kérdéseinkre hiteles válaszokat kapjunk.